Poznata uzrečica “koliko jezika govoriš, toliko vrijediš” odavno je prepoznata među roditeljima, budući da sve veći broj roditelja odlučuje upisati dijete u predškolskoj dobi na neki strani jezik. Učenje stranog jezika u predškolskoj dobi (između 3. i 7. godine) pozitivno utječe na kognitivni razvoj djeteta te mu pomaže u razvijanju jezičnih i komunikacijskih vještina.
Međutim, kao i u svim ostalim područjima života, tako i pri usvajanju stranoga jezika potreba je motivacija. Kad je riječ o poučavanju predškolske djece nije samo dovoljan nastavni plan sata sa svim njegovim fazama, već je potrebno isplanirati svaki trenutak kako bi se djeci održalo pažnju. Dječja pažnja je kratkotrajna i upravo zbog toga sat treba biti obogaćen različitim aktivnostima koje se izmjenjuju. Igra je tu nezaobilazna pri usvajanju stranoga jezika, a dječji pobjednički duh treba svakako iskoristiti u procesu učenja. Budući da djeca u toj dobi uče nesvjesno (bez osvrtanja na gramatička pravila), usvajanje stranoga jezika mora biti kreativno i dinamično kroz različite pjesmice, priče, crtanje, glumu ili ples. Uz sve navedeno, u našem Centru učenje stranih jezika još je zabavnije jer je interaktivno uz “pametni” stol i “pametnu” ploču.
U kasnijoj dobi (od 10. godine nadalje) nije više dovoljna intrinzična (unutarnja) motivacija, već se javlja motivacija usmjerena postignuću. Djeca postaju svjesnija svojeg usvajanja stranog jezika – tako obogaćujem svoj vokabular, pronaći ću bolji posao, želim živjeti jednog dana u Engleskoj, imat ću više mogućnosti u životu i sl., samo su neki od odgovora. U toj dobi motivacijske aktivnosti koje su se pokazale uspješnima su: igrokazi, učenje otkrivanjem, iskustveno učenje i demonstracija. U svakom pogledu treba birati sadržaje koji su djeci zanimljivi, a u isto vrijeme povezani s onim što treba naučiti, sadržaje treba također povezivati s osobnim životom učenika i naravno težiti raznolikosti sata kroz npr. filmove, debate ili projekte na stranom jeziku što se u našoj interaktivnoj nastavi podrazumijeva.
Da bi dijete u svakoj dobi uspješno usvojilo strani jezik, potrebno je poznavati metode poučavanja jer nisu sve metode jednako učinkovite. Pogotovo ako smo svjesni da je svako dijete individua i posjeduje svoj stil učenja.