Poneka se djeca razvijaju mnogo brže od ostale djece, što se vrlo rano može uočiti. Za razliku od svojih vršnjaka, darovita su djeca u određenim područjima (matematika, jezici, glazba, sport) mnogo naprednija jer posjeduju natprosječne sposobnosti i interese koji se vrlo rano počinju razvijati.
Često se od darovite djece očekuje da su u svemu izvrsni pa tako i u školi, iako to uopće ne mora biti tako. U školi često počinju imati probleme kao i u socijalnoj zajednici zbog nerazumijevanja i ne poticanja njihovih intelektualnih potreba.
Kako prepoznati darovito dijete?
Darovitost se najčešće prepoznaje kada je dijete primjetno drugačije od ostalih, npr.
-ne pokazuje interes za igračke namijenjene njegovoj dobi
-vrlo je samokritično i želi sve samo napraviti
-osjeća se izolirano u okolini
-u vrtiću se često dosađuje, kod određenih igara uopće ne želi sudjelovati, već smeta kako bi privuklo pažnju
-ne može se uklopiti u grupni rad
-postavlja odraslima pitanja koja proizlaze iz okvira primjerenih njegovoj dobi
-razumije komplicirane tehničke procese i neke može primijeniti
-diskutira s odraslima o temama koje njegove vršnjake ne zanimaju
Darovita su djeca natprosječno umno razvijena i ta bi se posebnost trebala razvijati kako ne bi stagnirala. Roditelji često ni samo ne znaju koji je najbolji način da pomognu svojem djetetu jer oni imaju potrebu da neprestano traže odgovore, uče i eksperimentiraju, ali najvažnije od svega je da se dijete osjećaju prihvaćeno.
Roditelj bi trebao odgovarati na pitanja koja ono postavlja najbolje što zna, ali i dopustiti si priznati ako nešto ne zna, pričati s njim/njom otvoreno o prednostima i nedostacima darovitosti te pokušati ga/ju upoznati s drugom darovitom djecom da vidi kako je to biti darovit među “svojima”.
LOGOOMNIA – Kabinet za razvojnu podršku djeci