Započeti sa savladavanjem neke nove vještine uvijek je izazov. Ništa drugačije nije ni s učenjem stranih jezika. Prije nego se uputite u avantura učenja novog stranog jezika, pročitajte nekoliko savjeta o tome na što obratiti pažnju te kako pristupiti učenju stranog jezika da ga što prije i što lakše savladate.
1. Postavite si jasan cilj
Nakon što ste odlučili koji jezik želite učiti, bilo da se radi o potrebama zbog posla ili iz privatnih razloga, trebate si postaviti jasan, opipljiv cilj. Zapitajte se što točno želite od učenja i kako ćete to postići te, vrlo važno, kako ćete to mjeriti i na koncu vidjeti je li cilj ostvaren. Usredotočite se na određene, opipljive ishode. Ako učite u centru za strane jezike, proučite Europski referentni okvir za jezike da biste lakše stekli dojam koliko sati učenja je pred vama te što koji stupanj znanja jezika podrazumijeva.
2. Odaberite koji tečaj je idealan baš za vas
Usko vezano uz postavljanje ciljeva je i odluka o tome što točno želite učiti. Treba li vam poslovni, opći ili možda konverzacijski engleski? Planirate li učenje novog jezika koristiti kako biste putovali i snalazili se u svakodnevnim situacijama ili kako biste promijenili posao? Opći tečaj jezika preporučujemo onima koji žele savladati jezik zbog osobnih, privatnih potreba ili želje da nauče nešto novo. Poslovni tečaj jezika, pak, preporučujemo onima koji će strani jezik uglavnom koristiti u radnom okruženju. Konverzacijski tečaj jezika je za one koji već sasvim dobro vladaju stranim jezikom no nedostaje im prakse u govornoj komunikaciji te žele poboljšati svoje vještine govorenja na stranom jeziku.
3. Koristite različite tehnike učenja
Prilikom učenja stranog jezika vrlo je važno prisjetiti se kako ste nekada učili i koja vam je tehnika nabolje išla od ruke. Jeste li podcrtavali ključne dijelove teksta ili koristili mnemotehnike? Jeste li možda nove riječi zapisivali u rječnik? Jeste li možda više vizualni tip i imate fotografsko pamćenje? Kojem god tipu da pripadate, na našim tečajevima koristimo različite tehnike učenja, prilagođene svim tipovima.
4. Okružite se jezikom u svakodnevici
Iako se možda čini vremenski zahtjevno koristiti jezik i izvan sati učenja, neovisno o tome pohađate li nastavu stranih jezika uživo ili online ili pak koristite mobilne aplikacije, nije teško. Postoji mnogo jednostavnih, pa čak i zabavnih načina da jezik učinite dijelom svog svakodnevnog života. Ako ste poklonik bingewatchinga i redovito gledate serije i filmove na Netflixu ili sličnim platformama, pokušajte gledati s titlovima na jeziku kojeg učite. Nema bolje vježbe vještine slušanja od gledanja filma na engleskog jeziku uz titlove na engleskom jeziku. Koristite tu opciju i rezultate ćete vidjeti već za nekoliko mjeseci. Osim što ćete “izoštriti” uho za jezik, naučit ćete i mnogo novog vokabulara. Ista stvar je sa slušanjem glazbe na jeziku kojeg učite. Pokušajte čitati novinske članke i pratiti internetske stranice na jeziku kojeg učite, no pazite da uvijek odabirete sadržaje koji vas osobno zanimaju. Tako ćete lakše savladati jezik.
5. Razgovarajte na stranom jeziku
Jedno je učiti sam, no sasvim je drugo kada naučeno znanje morate i primijeniti u stvarnim situacijama. Koristite strani jezik na svakom putovanju, ako u vašem okruženju postoje osobe koje govore tim jezikom, nemojte se ustručavati i započnite komunikaciju s njima, čak i ako sami nemate veliko znanjem. Sjetite se, praksom do savršenstva. A nema bolje prakse od govorenja jezika u prirodnom okruženju. Na nastavi stranog jezika pokušajte odoljeti iskušenju da s kolegama u grupi govorite na materinskom jeziku, pokušajte komunicirati na ciljanom jeziku onoliko koliko vam znanje dopušta.